Kamu bankalarının yönetim kurulu üyelerine yüzde 100 zam

Genel kurulların tamamlanmasıyla birlikte Ziraat, Halk ve Vakıflar bankalarındaki yönetim kurulu üyelerinin zam oranları da belli oldu. Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre yönetim kurulu üyelik ücretleri, 2022 yılına oranla yüzde 100 zamlandı.

Ziraat Bankası’nda, banka dışında kamu görevi bulunmayan yönetim kurulu üyelerinin maaşı, 30 bin 940 TL’den 62 bin TL’ye çıkarıldı. Uhdesinde kamu görevi bulunan yönetim kurulu üyelerinin 2022 yılında 17 bin 230 TL olan maaşı ise 34 bin 500 TL’ye yükseltildi. Bankanın denetim kurulundaki isimlere 28 bin TL ödenecek. Vakıflar Bankası ve Halk Bankası’nda da alınan maaşlar Ziraat Bankası’yla aynı oranda artırıldı.

Yönetim kurulu üyeleri arasında yer alan eski milletvekillerinin aylık gelirleri en az 200 bin TL olacak.

Kamu bankalarının genel kurul toplantılarında alınan kararlara göre, İBB eski belediye başkanı AKP’li Mevlüt Uysal, Halkbank Yönetim Kurulu Başkanvekili görevini sürdürecek. Bankada Osman Arslan da Genel Müdürlük görevine devam edecek.

İçişleri Bakanlığı eski bakanı Abdulkadir Aksu ve AKP’nin eski TBMM Grup Başkanvekili Sadık Yakut ise yeni dönemde Vakıfbank Kurumsal Yönetim Komitesi ile Denetim Komitesi’nde görev alacak.

Vakıfbank’ta Mustafa Saydam, Yönetim Kurulu Başkanı, Cemil Ragıp Ertem Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Abdi Serdar Üstünsalih ise Genel Müdür olacak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir