Apple’a bir eleştiri de Xbox’tan geldi

Apple, Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası’na (DMA) uyum sağlamak amacıyla App Store‘da yapacağı değişiklikleri duyurdu. Bu yasa, 7 Mart’ta tam anlamıyla yürürlüğe girecek. Ancak Apple’ın bu planları, şirketin eleştirmenleri tarafından hızla kınandı. Spotify, değişiklikleri “tam bir saçmalık” olarak nitelendirirken, Microsoft’un Xbox şirketi de Apple’ın uyum planlarını eleştiren son şirketlerden biri oldu. Spotify CEO’su Daniel Ek’in Apple’daki değişikliklerle ilgili bir gönderisine yanıt veren Xbox Başkanı Sarah Bond, şirketin yeni politikasını “yanlış yönde bir adım” olarak nitelendirdi ve Apple’ın geri bildirimlere kulak vererek “herkes için daha kapsayıcı bir gelecek yaratma” umudunu dile getirdi.

DMA kurallarına göre, Apple ve Google gibi platform sahipleri, sistemlerini rakip uygulama mağazalarına açmak zorunda. Ancak Apple, bu alternatif uygulama mağazalarının kendi mağazasıyla karşılaştırılabilir katı kurallar ve moderasyon araçlarına sahip olmasını talep ediyor. Bu mağazaların işletmecilerinin, geliştiricilere ödeme yapabilmek için yaklaşık 1.1 milyon dolarlık bir krediye erişimleri olduğunu kanıtlayabilmeleri gerekiyor. Apple, geliştiriciler için de yeni bir kural getirdi; bir uygulama yılda 1 milyon indirme eşiğine ulaştıktan sonra, her kurulum için 0.50€ (yaklaşık 54 sent) “Çekirdek Teknoloji Ücreti” ödemeleri gerekecek. Bu kural, uygulama Apple’ın App Store’undan veya alternatif bir pazardan dağıtılsa da geçerli olacak.

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Apple’ın planını “Kötü Niyetli Uyumun aldatıcı bir yeni örneği” olarak nitelendirdi. Ayrıca Apple’ın, geliştiricileri App Store’a özgünlük ile “yeni ve aynı zamanda yasa dışı rekabete aykırı bir düzenleme ve indirmeler üzerinde yeni Saçma Ücretler” arasında seçim yapmaya zorladığını söyledi. App Store, Apple için devasa bir iş; şirket, geliştiricilerin kazançlarının %15 ila %30’u arasında komisyon alıyor. Örneğin, 2022 mali yılında Apple, App Store ekosisteminin “geliştiricilerin faturalandırma ve satışlarında 1.1 trilyon doları kolaylaştırdığını” belirtti.

Epic, 2020 yılında, kendi kurallarını kasıtlı olarak ihlal ederek ve Apple ekosisteminin dışında alışveriş yapan oyunculara indirimler sunarak Fortnite’ı App Store’dan çekti. Geliştirici, DMA yürürlüğe girdikten sonra bu yıl Avrupa’da iPhone ve iPad için Fortnite’ı geri getireceğini ve kendi iOS mağazasını başlatacağını duyurdu. Apple’ın sesli eleştirmeni olan Spotify da, Avrupa’daki iOS kullanıcıları için kendi uygulama içi ödeme sistemini başlatmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir