Can kaybı 24 bini aştı: ‘Gazze, 1945’teki Berlin’den daha kötü durumda’

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 7 Ekim 2023’ten bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının 24 bini aştığı açıklandı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, son 24 saatte 132 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, son 101 günde yaşanan ölü sayısının 24 bin 100’e yükseldiği belirtildi.

AA’nın aktardığına göre, son 24 saatte 12 saldırının gerçekleştiği ve 252 kişinin yaralandığı Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana yaralananların sayısı da 60 bin 834’e yükseldi. Açıklamada, yaralıların bir kısmının hâlâ enkaz altında ya da yol kenarlarında olduğu, ambulans ve sivil savunma ekiplerinin ise onlara ulaşamadığı aktarıldı.

GECE DÜZENLENEN SALDIRILARDA EN AZ 33 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Daha önce Filistin basınına yansıyan haberlerde, İsrail’in gece boyunca havadan ve karadan Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda en az 33 Filistinlinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı belirtilmişti. Filistin resmi ajansı WAFA’nın aktardığına göre, sağlık kaynakları, sabah erken saatlerde Gazze’de onlarca eve düzenlenen bombardıman sonucu aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu 33 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını kaydetmişti.

İsrail güçleri ayrıca güneydeki Han Yunus’un çeşitli bölgeleri ile orta kesimdeki Bureyc ve El Megazi mülteci kamplarına yoğun topçu atışıyla saldırmıştı. Saldırılar nedeniyle Gazze’de iletişim ve internet hizmetleri 4 gündür tamamen kesilmiş durumda.

İSRAİL ORDUSU: 7 EKİM’DEN BU YANA 30 BİN YERE SALDIRI DÜZENLENDİ

İsrail ordusu ise 7 Ekim’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaklaşık 30 bin yere saldırı düzenlediğini duyurdu. Açıklamaya göre, 7 Ekim’den beri Gazze’de 30 bine yakın noktaya saldırı düzenlendi; bu saldırılarda 9 binden fazla Hamas üyesi öldürüldü.

Gazze’den İsrail tarafına 7 Ekim’den bu yana 9 bin, Lübnan’dan ise 2 bin roket atıldı. İsrail ordusu, Lübnan topraklarında Hizbullah’a ait 750 ‘hedefe’ de saldırı düzenlediğini bildirdi.

ŞİLİ DEVLET BAŞKANI: GAZZE’DE NEREDEYSE BÜTÜN EVLER YIKILMIŞ

Öte yandan, Guatemala Devlet Başkanı Bernardo Arevalo’nun yemin törenine katılmak üzere Guatemala’ya giden Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, İsrail’in Gazze’de devam eden saldırılarına ilişkin olarak, Gazze’de ateşkesin ‘derhal’ sağlanması gerektiğini söyledi. Boric, “Gazze, 1945’teki Berlin’den daha kötü durumda. Neredeyse bütün evler yıkılmış ve 1,5 milyon insanın uyuyacak yeri yok, yiyecekleri ise tükenmiş durumda” dedi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, dünyanın büyük çoğunluğunun ateşkesten yana olduğuna dikkat çeken Şili Devlet Başkanı Boric, “Gazze’de her gün neredeyse 200 Filistinli hayatını kaybediyor. Bu katliamın artık durdurulması gerekiyor. İsrail ile Filistin arasındaki sorunun çözümü siyasi diyalogdan geçiyor. Karşılıklı sınırlara dayalı ve iki devletli çözüm bu problemi sona erdirir” değerlendirmesinde bulundu.

ŞİLİ’DEN ‘SOYKIRIM’ DAVASINA DESTEK

Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e karşı açtığı soykırım davası için Güney Afrika’ya destek açıklamasında bulunan Şili Dışişleri Bakanlığı, üzerlerine düşeni yapacaklarını bildirmişti. Şili Devlet Başkanı Boric, 1 Kasım 2023’te İsrail’in Gazze’de devam eden saldırıları nedeniyle Tel Aviv Büyükelçisi’ni istişarede bulunmak amacıyla geri çağırmıştı.

Arap coğrafyası dışında yaklaşık 500 bin Filistinli nüfusuyla en büyük Filistinli topluluğunu barındıran Şili, 2011’de Filistin’i ‘özgür, bağımsız ve egemen bir devlet’ olarak tanımıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir