Paris’te referandum: SUV’lerin park ücreti 3 katına çıkacak

Fransa’nın başkenti Paris’te halk, spor amaçlı arazi araçlarının (SUV) otopark ücretlerinin 3 katına çıkarılıp çıkarılmayacağına karar vermek için sandık başına gitti. Kentteki kayıtlı seçmenlerin yüzde 5,7’sinin katıldığı referandumda, yüzde 54,6 ile ‘Evet’ kararı çıktı. Bu sonuçla birlikte, varlıklı araç sahiplerini hedef alarak karbon emisyonlarını düşürmeyi amaçlayan Paris’te SUV’lerden alınan park ücreti 3 katına çıkarılacak.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, Paris’in sosyalist Belediye Başkanı Anne Hidalgo, “Parisliler, net bir seçim yaptı; diğer şehirler de onun yolundan gidecektir” diyerek yol güvenliğinin ve hava kirliliğinin oylama sonucunda belirleyici olduğunu söyledi.

BELEDİYE BAŞKANI HIDALGO: BU, BİR TÜR SOSYAL ADALET

Hidalgo, konuya ilişkin daha önce yaptığı bir açıklamada da SUV’lerden alınan park ücretlerinin artırılmasının ‘bir tür sosyal adalet’ olduğunu belirtmiş, buradaki amacın ‘iklim krizini ele almak için henüz davranışlarını değiştirmemiş olan, pahalı ve kirletici araçlara sahip en zengin kişileri hedef almak’ olduğunun altını çizmişti.

Referandum sonucu uyarınca alınan karar, bu yıl eylül ayının başında uygulamaya girecek. Böylece SUV ya da 4×4 araçlardan alınan saatlik otopark ücreti Paris merkezinde 18 euro’ya, şehrin geri kalanında ise 12 euro’ya yükseltilecek. Söz konusu uygulama, yanmalı motoru bulunan ve ağırlığı 1,6 tonun üzerinde olan araçlar ya da hibrit araçlar ile 2 tondan daha ağır olan elektrikli araçlar için geçerli olacak. Öte yandan, söz konusu uygulama Paris’te yaşayan ve araçlarını park eden kişiler için geçerli olmayacak.

‘BU TEKERLEKLİ CANAVARLAR SOKAKLARIMIZDA İSTENMİYOR’

Referandum sonucuna ilişkin açıklama yapan hava kalitesi kampanya grubu Respire’ın direktörü Tony Renucci, “Oylamanın sonucu, Paris’te yaşayan kişilerin hayat kalitesi için bir zafer” ifadelerini kullandı. Renucci, Paris’in ‘bu tekerlekli canavarları artık sokaklarında istemediği yönünde’ bir mesaj verdiğini de sözlerine ekledi.

Paris Belediye Başkan Yardımcısı Emmanuel Grégoire de sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada, “Daha ağır, daha tehlikeli ve daha kirleticiler… SUV’ler bir çevre felaketidir” değerlendirmesinde bulundu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir